Jakie zabiegi kosmetyczne można wykonywać w ciąży?
Jakie zabiegi kosmetyczne można wykonywać w ciąży? https://instytutadamowicz.pl/wp-content/uploads/2018/01/pregnant-woman-1910313_1920-1024x683.jpg 1024 683 admin admin https://secure.gravatar.com/avatar/ddf0514590829e2113eb9baf5e4420ae?s=96&d=mm&r=g- admin
- no comments
To pytanie często słyszę w moim gabinecie od zatroskanych pacjentek, które przyzwyczajone do profesjonalnej pielęgnacji obawiają się, jak ich skóra poradzi sobie „teraz”.
W tym szczególnym okresie najważniejsza jest ochrona partii narażonych na rozciąganie i potencjalne defekty estetyczne, stąd tak ważne jest działanie zmiękczające naskórek i uelastyczniające skórę. Aby zabezpieczyć ją przed pojawieniem się rozstępów, sięgaj po kosmetyki, które w swoim składzie mają substancje o działaniu emoliencyjnym, natłuszczające i nawilżające.
Do bezpiecznych składników, np. kremów, balsamów należą:
- Gliceryna i kwas hialuronowy – nawilżają skórę.
- Olej z wiesiołka, olej z ogórecznika (bogate w NNKT) – natłuszczają nasz naskórek i chronią skórę przed odwodnieniem.
- Ceramidy – substancje tłuszczowe- cegiełki na naszej skórze chroniące przed wysuszaniem skóry i zwiększające jej podatność na rozciąganie.
- Wit c – zbawienna na naczynka w ciąży i dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry, która zmaga się z trądzikiem.
- Masło shea
Najlepiej stosuj produkty polecane dla kobiet w ciąży, bo dają gwarancję bezpiecznych składników odżywczych.
W ciąży unikaj kosmetyków, które zawierają:
- Kwas salicylowy, jak również kwasy owocowe.
- Retinol i jego pochodne ( w kremach) i retinoidy (leki przeciwtrądzikowe).
- Unikaj olejków eterycznych.
- Ogranicz parabeny.
Zabiegi zakazane w ciąży, to przede wszystkim te przy użyciu prądu, laserów i ultradźwięków. Będą natomiast nieodzowne, kiedy po porodzie i okresie karmienia będziesz chciała jak najszybciej wrócić do formy. U moich pacjentek w ciąży kładę nacisk na relaks, rozluźnienie i nawilżenie. Proponuję im łagodne masaże, peelingi i zabiegi nawilżająco-odżywcze na twarz i ciało.
Zachęcam do pozostawania pod opieką kosmetolożki w tym okresie, ponieważ właściwa pielęgnacja oraz obserwowanie skóry pod kątem zachodzących zmian i ew. planu naprawczego często uspokajają przyszłą młodą mamę.
Z serdecznym pozdrowieniem!
Ania Adamowicz
- Opublikowane w:
- Artykuły eksperckie