Pielęgnacja skóry przyszłej mamy
Pielęgnacja skóry przyszłej mamy https://instytutadamowicz.pl/wp-content/uploads/2022/07/pielegnacja-skory-podczas-ciazy.jpg 1000 667 Instytut Adamowicz Instytut Adamowicz https://secure.gravatar.com/avatar/51588449604e42d28d7f07213c9a73ab?s=96&d=mm&r=g- Instytut Adamowicz
- no comments
Podczas ciąży skóra kobiety miewa przeróżne humory. Skoro nawet codzienna, domowa pielęgnacja może się wtedy skomplikować, to co dopiero mówić o wizytach w gabinecie kosmetycznym.
Rozmawiając w gabinecie z przyszłymi mamami, doszłam do wniosku, że w czasie ciąży działa swoista urodowa ruletka. W jednym przypadku skóra nagle pięknieje, w innym zaczyna sprawiać same kłopoty.
To, że za wszystko odpowiedzialne są wtedy hormony, nie jest szczególnie szokującym odkryciem. Nie ma gotowego wzoru na to, jak zachowywać będzie się nasz organizm, gdy podczas ciąży dotkną go zmiany hormonalne. Nie ma również możliwości się na nie odpowiednio przygotować.
Kobieta, która nigdy nie miała problemu z trądzikiem nagle może zauważyć na twarzy mnogość wyprysków. Ta z kolei, którą przez lata dotykały dolegliwości skórne, będzie mogła pochwalić się aksamitną, kwitnącą cerą.
Podczas tych 9 miesięcy kobieca skóra staje się nad wyraz wrażliwa i delikatna. I choć mamy niewielki wpływ na jej zachowanie to możemy zadbać o to, by dodatkowo jej nie podrażniać.
Ograniczmy wtedy do minimum wszelkie eksperymenty kosmetyczne. Są one wysoce niewskazane.
Czy trzeba rezygnować z zabiegów kosmetycznych?
Pamiętajmy, że ciąża to nie choroba, ale zwykły stan fizjologiczny. Jeśli przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do wykonywania pewnych zabiegów. Ważne, by przed wizytą uprzedzić specjalistkę, że oczekuje się dziecka. Dobrze wykwalifikowany kosmetolog doskonale wie, jakie zabiegi są w tym czasie dozwolone, a jakich należy unikać. Przyszła mama może również liczyć na poradę, jak w tym szczególnym czasie powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry. Zachodzące zmiany hormonalne mogą powodować nietolerancję skóry na niektóre, wcześniej z powodzeniem stosowane, kosmetyki i wywoływać reakcje alergiczne. Na przykład na składniki aktywne zawarte w kosmetykach odmładzających.
Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja skóry podczas ciąży?
Przede wszystkim przyszła mama powinna uważać na składniki, które mogą wpłynąć szkodliwie na dziecko. Do takich należy retinol, czy witamina A, która w zbyt wysokim stężeniu może spowodować wady płodu. Niewskazane są również algi. Zawierają one jod, który w nadmiarze może być szkodliwy dla rozwoju dziecka.
Bezpieczne są natomiast kremy z kwasem hialuronowym, niewielkim stężeniem witaminy C oraz wszelkie preparaty oparte na bazie wody termalnej, które dodatkowo będą działać łagodząco na skórę.
Przy pielęgnacji skóry podczas ciąży przyszła mama powinna skupić się głównie na nawilżaniu twarzy, regeneracji ciała, a przede wszystkim RELAKSIE, który pozytywnie wpłynie na jej nastrój i stan całego organizmu – tak wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Warto jednak wyrobić sobie codzienny rytuał pielęgnacyjny, by skóra podczas ciąży wyglądała świeżo i promiennie.
3 etapy porannej pielęgnacji domowej
Etap 1✔️ Oczyszczanie
Oczyszczanie to podstawa porannej pielęgnacji. W nocy nasza skóra regeneruje się po aktywnym dniu, więc rano warto się skupić na jej delikatnym oczyszczeniu i przygotowaniu do kolejnych etapów. Bardzo istotne jest to, aby do porannego mycia twarzy używać łagodnych preparatów oczyszczających, które pozostawią naszą cerę czystą, jednak niepodrażnioną.
Ważne, by dopasować kosmetyk myjący do potrzeb naszej skóry. Oczyszczoną twarz delikatnie osuszamy ręcznikiem.
Etap 2 ✔️Tonizowanie
Etap, którego nie należy nigdy pomijać. Pozwala przywrócić skórze optymalne pH, działa orzeźwiająco, zmniejsza widoczność porów oraz świetnie przygotowuje naszą twarz do nałożenia kremu.
Krok 3 ✔️Nawilżanie
Ostatni krok to aplikacja kremu – wybierajmy ten nawilżający, ponieważ używanie fluidu i pudru wysusza naszą skórę. Ważne jest to, aby krem na dzień miał w swoim składzie filtry UV minimum 30SPF, które chronią skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Alternatywą dla kremu będzie serum o działaniu nawilżającym i delikatnie rozświetlającym. Jego konsystencja powinna być lekka i nieobciążająca skóry. Zarówno krem, jak i serum najlepiej delikatnie wklepać w skórę opuszkami palców, a następnie odczekać kilka minut do jego całkowitego wchłonięcia.
Kolejnym krokiem będzie krem pod oczy o działaniu nawilżającym, redukującym cienie i opuchliznę wokół oczu.
Aby pielęgnacja domowa podczas ciąży była skuteczna, należy poznać potrzeby swojej skóry oraz ocenić jej stan. W profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej Instytut Adamowicz już podczas pierwszej wizyty dobieramy kosmeceutyki. Ich codzienne stosowanie zbawiennie wpłynie na naszą skórę, ponieważ zawierają one te same stężenia składników aktywnych, których używamy w naszym gabinecie. Jednak co najważniejsze, będą one podtrzymywać efekty terapii zabiegowych, dzięki czemu twarz przyszłej mamy będzie świeża i promienna.
- Opublikowane w:
- Artykuły eksperckie